Thu, November 23, 2017

Swim League Results

Virtual Meets

SIGN IN  
LINKS  
TEAMS  
HOME  
 
2017 League Leaders
 
Boys 8&U 25 Free
16.58
Moses F Wolf
WW
16.58
David T Bulford
L
Girls 8&U 25 Free
15.25
Charis Roundtree
VR
Boys 9-10 50 Free
30.9
Evan M Ingraham
O
Girls 9-10 50 Free
30.32
Emma L Redman
SHR
Boys 11-12 50 Free
26.09
Sean Conley
DR
Girls 11-12 50 Free
27.45
Victoria Valko
ML
Boys 13-14 50 Free
24.94
Anthony Grimm
FO
Girls 13-14 50 Free
27.57
Carolina L Zubler
T
Boys 15-18 50 Free
23.1
Thomas J Hallock
FMW
Girls 15-18 50 Free
26.24
Katie G MACK
HSC
Boys 8&U 25 Back
19.85
Luca H Sanchez
L
Girls 8&U 25 Back
19.03
Charis Roundtree
VR
Boys 9-10 50 Back
35.53
Wiktor Wyszogrodzki
HS
Girls 9-10 50 Back
35.14
Emma Redman
SHR
Boys 11-12 50 Back
30.81
Andrew C Eliason
VAC
Girls 11-12 50 Back
32.07
Courtney M Watts
HS
Boys 13-14 50 Back
26.19
Anthony Grimm
FO
Girls 13-14 50 Back
30.83
Emily C Gallion
AF
Boys 15-18 50 Back
26.49
Ryan M Soh
CB
Girls 15-18 50 Back
29.84
Cassidy Bayer
MVP
Boys 8&U 25 Breast
21.76
Luca H Sanchez
L
Girls 8&U 25 Breast
19.61
Elizabeth Bryan
IC
Boys 9-10 50 Breast
37.49
Charlie Greenwood
DR
Girls 9-10 50 Breast
40.23
Maggie M O'Shaughnessy
HS
Boys 11-12 50 Breast
36.97
William "burke" Carroll
OAK
Girls 11-12 50 Breast
35.07
Kathleen Modder
WC
Boys 13-14 50 Breast
30.63
Anthony Grimm
FO
Girls 13-14 50 Breast
33.25
Anna Elizabeth Keating
VAC
Boys 15-18 50 Breast
29.05
Leo Wang
VR
Girls 15-18 50 Breast
32.76
Jacqueline Clabeaux
G
Boys 8&U 25 Fly
17.92
Paul Yaroschak
DT
Girls 8&U 25 Fly
17.77
Emily C Radcliffe
PT
Boys 9-10 25 Fly
15.24
Garrison Cade
KR
Girls 9-10 25 Fly
15.16
Emma L Redman
SHR
Boys 11-12 50 Fly
29.36
Andrew C Eliason
VAC
Girls 11-12 50 Fly
30.22
Kathleen Modder
WC
Boys 13-14 50 Fly
25.88
Anthony Grimm
FO
Girls 13-14 50 Fly
29.8
Natalie Martin
AF
Boys 15-18 50 Fly
26.04
Andres J Alarcon
FS
Girls 15-18 50 Fly
27.88
Cassidy L Bayer
MVP
Boys 9-10 100 IM
1:15.26
Charlie Greenwood
DR
Girls 9-10 100 IM
1:16.41
Emma Redman
SHR
Boys 11-12 100 IM
1:06.14
Sean Conley
DR
Girls 11-12 100 IM
1:10.89
Victoria Valko
ML
Boys 13-14 100 IM
59.15
Anthony C Grimm
FO
Girls 13-14 100 IM
1:05.62
Anna Elizabeth Keating
VAC
Boys 15-18 100 IM
1:00.03
Peter G Makin
F
Girls 15-18 100 IM
1:03.27
Cassidy L Bayer
MVP
Boys Mixed Age 200 Free Relay
1:50.56
Jack B Tsuchitani
Charlie Greenwood
Sean Conley
Andrew C Meighan
DR
Boys 8&U 100 Free Relay
1:09.92
David T Bulford
Fernando J Meza
Cole T Deringer
Luca H Sanchez
L
Girls 8&U 100 Free Relay
1:12.51
Chiara Mizzo
Tara M Holmes
McKenzie L Cory
Annabelle S Francis
CB
Girls Mixed Age 200 Free Relay
1:55.96
Catherine L Hughes
Danielle M Hughes
Carolina L Zubler
Evie E Gieseman
T
Boys 9-10 100 Medley Relay
1:08.86
Wiktor Wyszogrodzki
Landon M Moore
Curan K Palmer
Philip A Tierney
HS
Girls 9-10 100 Medley Relay
1:08.71
Grace H Callahan
Aida H Young
Michayla L Eisenberg
Charlotte L Wilhite
O
Boys 11-12 100 Medley Relay
59.95
Andrew C Eliason
Owen O'Toole
Matthew Donald Schlueter
James Tyler Rushforth
VAC
Girls 11-12 100 Medley Relay
1:00.27
Kiera Johnson
Eli P Leonard
Maria G Alvarado
Caroline P Burgeson
CB
Boys 13-14 100 Medley Relay
54.25
Jeff Gerber
Aaron G Slabaugh
Nicholas Parker
John Schaefer
WC
Girls 13-14 100 Medley Relay
57.57
Olivia Brower
Dora Wu
Ulaina S Ahn
Skylar Tennant
ML
Boys 15-18 200 Medley Relay
1:46.02
Peter O Byman
Carter A Flint
Paul T Boyce
Chase M Brown
T
Girls 15-18 200 Medley Relay
1:59.68
Mary Kate * Reicherter
Kayle * Park
Eleanor J Ridgeway
Michaela * Morrison
O
 
Virtual Meets
A meet was run with the following criteria:
Data Year:
2017
Number of places:
6 per event
Maximum events:
2 individual events per swimmer, 2 relay events per swimmer
Meet data used:
Standard meets
Which times used:
Best times posted from selected season (all meets)
Times/Event:
Maximum of 3 times per team/per event
Event Scoring:
Individual:
5,3,1
Relay:
5
Scoring turned on for:   Free   Back   Breast   Fly   IM   Relays  
Pool type:
In Meters (times converted from yards will be used)
Selected Teams:
302.0
  Oakton Swim & Racquet
118.0
  Cottontail

 
Boys Free 25M 8&U
1.
5.0
17.97
OAK
Andrew Garver
2.
3.0
20.03
OAK
Charlie Warren
3.
1.0
21.03
OAK
Landon Nelson
4.
 
22.31
CT
Cooper Benyo
5.
 
23.46
CT
Sam Delvecchio
6.
 
24.36
CT
Mark Gaydos
 
Boys Free 50M 9-10
1.
5.0
37.16
OAK
Ethan Piccolo
2.
3.0
39.44
OAK
Jon Anthony Montel
3.
1.0
40.73
CT
Andrew Harvan
4.
 
41.00
CT
Joshua Jung
5.
 
41.29
OAK
Jack Hansen
6.
 
42.71
CT
Andrew Downham
 
Boys Free 50M 11-12
1.
5.0
29.62
OAK
William "burke" Carroll
2.
3.0
32.82
OAK
John Mead
3.
1.0
33.00
CT
Benjamin Jung
4.
 
34.09
CT
Brendan Macmichael
5.
 
34.84
OAK
Ryan Vietmeyer
6.
 
35.06
CT
Luke Sturtevant
 
Boys Free 50M 13-14
1.
5.0
27.69
CT
Reed Dexter
2.
3.0
29.92
OAK
William Hayden
3.
1.0
30.38
CT
Henry Hurst
4.
 
30.69
CT
Jason Clark
5.
 
31.82
OAK
Matthew Hall
6.
 
32.15
OAK
Joshua Shipley
 
Boys Free 50M 15-18
1.
5.0
25.84
CT
Tarik Khan-Rafii
2.
3.0
26.44
OAK
Eric Koplaski
3.
1.0
27.20
CT
Langston Schwartz
4.
 
27.73
CT
Jack MacMichael
5.
 
27.85
OAK
Liam Kenefick
6.
 
28.12
OAK
Jake Nicoll
 
Boys Back 25M 8&U
1.
5.0
24.92
OAK
Charlie Warren
2.
3.0
25.76
OAK
Andrew Garver
3.
1.0
27.25
OAK
Connor Gill
4.
 
27.27
CT
Elijah Jung
5.
 
28.57
CT
Andrew Deekens
6.
 
31.49
CT
Cooper Benyo
 
Boys Back 50M 9-10
1.
5.0
42.50
CT
Brayden Charles
2.
3.0
45.59
OAK
Ethan Piccolo
3.
1.0
47.54
OAK
Jon Anthony Montel
4.
 
48.95
OAK
Zachary A Lee
5.
 
51.31
CT
Andrew Harvan
6.
 
1:02.21
CT
Carter Lin
 
Boys Back 50M 11-12
1.
5.0
35.00
OAK
James F Piccolo
2.
3.0
38.66
CT
Alex Clabault
3.
1.0
39.31
CT
Brendan Macmichael
4.
 
41.71
CT
Sean Coughlin
5.
 
41.77
OAK
Ryan Vietmeyer
 
Boys Back 50M 13-14
1.
5.0
34.85
OAK
Mitchell Thomas
2.
3.0
35.07
CT
Bradley E Harvan
3.
1.0
36.06
OAK
Matthew Hall
4.
 
36.48
CT
Ryan Macmichael
5.
 
37.92
OAK
Ryan Doe
6.
 
38.03
CT
Henry Hurst
 
Boys Back 50M 15-18
1.
5.0
28.50
OAK
Drew Weber
2.
3.0
29.27
CT
Ian Mccullough
3.
1.0
31.64
OAK
Nick Highman
4.
 
32.03
OAK
Liam Kenefick
5.
 
33.52
CT
Peyton Dexter
6.
 
33.59
CT
Matthew Travan
 
Boys Breast 25M 8&U
1.
5.0
24.73
OAK
James Hayden
2.
3.0
27.97
CT
Jackson Deekens
3.
1.0
28.31
CT
Andrew Deekens
4.
 
31.25
OAK
Leo Estes
5.
 
33.15
OAK
Ben Hansen
6.
 
33.50
CT
Nathan Beard
 
Boys Breast 50M 9-10
1.
5.0
45.08
OAK
Beau Souders
2.
3.0
51.87
OAK
Jack Hansen
3.
1.0
51.96
OAK
Christopher Lee
4.
 
53.10
CT
Joshua Jung
5.
 
58.09
CT
Will Corbin
6.
 
1:06.41
CT
Angel Miras
 
Boys Breast 50M 11-12
1.
5.0
39.19
OAK
William "burke" Carroll
2.
3.0
41.01
CT
Benjamin Jung
3.
1.0
43.84
CT
Luke Sturtevant
4.
 
46.11
OAK
Conor Hayden
5.
 
51.47
CT
Jack Sander
6.
 
52.65
OAK
Andrew Taylor
 
Boys Breast 50M 13-14
1.
5.0
37.58
OAK
Ryan Doe
2.
3.0
38.18
CT
Reed Dexter
3.
1.0
40.78
CT
Ryan Macmichael
4.
 
40.81
OAK
William Hayden
5.
 
42.70
CT
Connor Spada
6.
 
45.97
OAK
Cameron Dearman
 
Boys Breast 50M 15-18
1.
5.0
33.56
OAK
Nick Highman
2.
3.0
33.59
OAK
Nicholas Highman
3.
1.0
35.41
CT
Jack Macmichael
4.
 
36.36
OAK
Jake Nicoll
5.
 
37.54
CT
Langston Schwartz
6.
 
37.76
CT
Peyton Dexter
 
Boys Fly 25M 8&U
1.
5.0
22.06
OAK
James Hayden
2.
3.0
22.56
CT
Jackson Deekens
3.
1.0
26.49
OAK
Landon Nelson
4.
 
32.07
CT
Elijah Jung
5.
 
34.29
OAK
Leo Estes
6.
 
36.05
CT
Ryan Downham
 
Boys Fly 25M 9-10
1.
5.0
17.27
OAK
Beau Souders
2.
3.0
18.97
CT
Brayden Charles
3.
1.0
20.82
OAK
Brendan Doe
4.
 
20.96
CT
Jake Sturtevant
5.
 
24.15
OAK
Ryan Shipley
6.
 
25.23
CT
Andrew Downham
 
Boys Fly 50M 11-12
1.
5.0
36.27
OAK
James F Piccolo
2.
3.0
37.12
OAK
John Mead
3.
1.0
39.38
OAK
Conor Hayden
4.
 
40.73
CT
Sean Coughlin
5.
 
41.37
CT
Alex Clabault
6.
 
44.44
CT
Sam Davis
 
Boys Fly 50M 13-14
1.
5.0
32.91
OAK
Mitchell Thomas
2.
3.0
33.41
OAK
Joshua Shipley
3.
1.0
33.90
CT
Jason Clark
4.
 
34.68
CT
Bradley E Harvan
5.
 
36.19
OAK
Cameron Dearman
6.
 
37.96
CT
Michael Erdman
 
Boys Fly 50M 15-18
1.
5.0
26.82
OAK
Drew Weber
2.
3.0
28.65
OAK
Eric Koplaski
3.
1.0
28.92
CT
Ian Mccullough
4.
 
29.22
CT
Tarik Khan-Rafii
5.
 
30.76
OAK
Matthew Sargent
6.
 
31.43
CT
Christopher Weeks
 
Boys Free 100M Relay 8&U
1.
5.0
1:23.00
OAK
Andrew Garver
Charlie Warren
Landon Nelson
James Hayden
2.
 
1:32.20
CT
Elijah Jung
Cooper Benyo
Mark Gaydos
Jackson Deekens
 
Boys Free 200M Relay 18&U
1.
5.0
2:00.43
OAK
William "burke" Carroll
Beau Souders
Mitchell Thomas
Drew Weber
2.
 
2:05.12
CT
Benjamin Jung
Brayden Charles
Reed Dexter
Tarik Khan-Rafii
 
Boys Medley 100M Relay 9-10
1.
5.0
1:18.24
OAK
Zachary A Lee
Jack Hansen
Beau Souders
Jon Anthony Montel
2.
 
1:26.25
CT
Brayden Charles
Joshua Jung
Andrew Downham
Andrew Harvan
 
Boys Medley 100M Relay 11-12
1.
5.0
1:05.08
OAK
James F Piccolo
William "burke" Carroll
Conor Hayden
John Mead
2.
 
1:11.13
CT
Alex Clabault
Benjamin Jung
Sean Coughlin
Luke Sturtevant
 
Boys Medley 100M Relay 13-14
1.
5.0
1:02.34
CT
Bradley E Harvan
Ryan Macmichael
Jason Clark
Reed Dexter
2.
 
1:02.41
OAK
Matthew Hall
Ryan Doe
Joshua Shipley
William Hayden
 
Boys Medley 200M Relay 15-18
1.
5.0
1:58.03
OAK
Drew Weber
Nick Highman
Zachary Thomas
Eric Koplaski
2.
 
2:01.33
CT
Jack MacMichael
Langston Schwartz
Ian McCullough
Tarik Khan-Rafii
 
Girls Free 25M 8&U
1.
5.0
19.88
OAK
Grace Whittington
2.
3.0
23.18
CT
Natalie Boillot
3.
1.0
24.87
OAK
Grace Dowling
4.
 
25.93
OAK
Katelyn Ingrao
5.
 
25.96
CT
Lorelei Culkin
6.
 
27.61
CT
Kailynn Harvan
 
Girls Free 50M 9-10
1.
5.0
36.59
CT
Lauren Green
2.
3.0
36.70
OAK
Taryn Knepper
3.
1.0
38.66
OAK
Peyton Reynolds
4.
 
39.24
OAK
Caroline Kalinowski
5.
 
42.26
CT
Nora Boillot
6.
 
43.52
CT
Monika Trigg
 
Girls Free 50M 11-12
1.
5.0
30.08
OAK
Leena Knepper
2.
3.0
33.88
CT
Sophia Wallace
3.
1.0
34.90
OAK
Catherine Yurko
4.
 
35.31
OAK
Kalina Montel
5.
 
35.82
CT
Lily Enderle
6.
 
36.03
CT
Rachel Dexter
 
Girls Free 50M 13-14
1.
5.0
31.23
CT
Makayla Charles
2.
3.0
31.29
OAK
Lindsey Kotarski
3.
1.0
32.03
OAK
Tessa P Bayer
4.
 
32.22
CT
Madeline Huebert
5.
 
32.31
OAK
Kara Vietmeyer
6.
 
35.90
CT
Gillian Mackinnon
 
Girls Free 50M 15-18
1.
5.0
28.77
CT
Alaina Park
2.
3.0
30.65
OAK
Lauren Zarnock
3.
1.0
30.87
OAK
Lindsey Liddell
4.
 
31.37
CT
Jordan Clark
5.
 
31.73
CT
Kaitlin Pollman
 
Girls Back 25M 8&U
1.
5.0
23.75
OAK
Avery Miller
2.
3.0
25.27
OAK
Zella Filomena Hoehne
3.
1.0
28.99
OAK
Grace Dowling
4.
 
30.38
CT
Natalie Boillot
5.
 
35.01
CT
Elise Vogele
6.
 
37.96
CT
Madelynn Stockel
 
Girls Back 50M 9-10
1.
5.0
44.33
OAK
Gabriella Mancusi
2.
3.0
45.08
OAK
Charlotte Lim
3.
1.0
46.05
CT
Megan Swann
4.
 
47.65
CT
Nora Boillot
5.
 
50.57
OAK
Ava Eklund
6.
 
50.81
CT
Alexa Raybon
 
Girls Back 50M 11-12
1.
5.0
34.21
OAK
Catherine Lim
2.
3.0
37.89
OAK
Emerson Wilson
3.
1.0
41.93
OAK
Catherine Yurko
4.
 
42.05
CT
Lily Enderle
5.
 
43.06
CT
Eleni Orphanos
6.
 
43.51
CT
Zoe Green
 
Girls Back 50M 13-14
1.
5.0
35.52
OAK
Lindsey Kotarski
2.
3.0
39.48
OAK
Kara Vietmeyer
3.
1.0
39.84
CT
Teagan McCullough
4.
 
40.12
OAK
Swarna Shah
5.
 
40.76
CT
Elsa Davis
6.
 
41.35
CT
Rachel Swann
 
Girls Back 50M 15-18
1.
5.0
31.51
CT
Alaina Park
2.
3.0
35.50
OAK
Stephanie Suh
3.
1.0
36.59
OAK
Jamie Liddell
4.
 
36.72
OAK
Lindsey Liddell
5.
 
36.75
CT
Kennedy Davis
6.
 
38.37
CT
Heidi Weston
 
Girls Breast 25M 8&U
1.
5.0
26.60
OAK
Grace Whittington
2.
3.0
28.70
OAK
Zella Filomena Hoehne
3.
1.0
28.79
OAK
Isabel Seigne
4.
 
36.49
CT
Julia Enderle
5.
 
38.42
CT
Madelynn Stockel
6.
 
45.66
CT
Delfina Miras
 
Girls Breast 50M 9-10
1.
5.0
51.68
OAK
Charlotte Lim
2.
3.0
52.13
CT
Megan Swann
3.
1.0
52.28
OAK
Gabriella Mancusi
4.
 
52.87
CT
Briseis Memos
5.
 
53.32
OAK
Caroline Kalinowski
6.
 
56.45
CT
Natalie Coughlin
 
Girls Breast 50M 11-12
1.
5.0
38.75
OAK
Emerson Wilson
2.
3.0
40.74
OAK
Annabel Lee
3.
1.0
43.78
OAK
Elise Doe
4.
 
47.14
CT
Sarah Pritz
5.
 
47.98
CT
Eleni Orphanos
6.
 
48.21
CT
Kaylana Raybon
 
Girls Breast 50M 13-14
1.
5.0
40.54
CT
Ainsley McCullough
2.
3.0
41.81
OAK
Swarna Shah
3.
1.0
42.79
OAK
Claudia Messina
4.
 
43.27
CT
Teagan McCullough
5.
 
44.50
CT
Elsa Davis
6.
 
46.14
OAK
Molly Kenefick
 
Girls Breast 50M 15-18
1.
5.0
39.40
OAK
Evelyn Pickett
2.
3.0
40.15
OAK
Stephanie Suh
3.
1.0
40.78
CT
Kaitlin Pollman
4.
 
40.83
CT
Kennedy Davis
5.
 
41.43
CT
Molly Sander
6.
 
41.98
OAK
Nicole Lopez
 
Girls Fly 25M 8&U
1.
5.0
24.37
OAK
Avery Miller
2.
3.0
31.38
OAK
Isabel Seigne
3.
1.0
41.64
CT
Delfina Miras
4.
 
42.97
CT
Julia Enderle
5.
 
44.03
CT
Elise Vogele
 
Girls Fly 25M 9-10
1.
5.0
18.45
OAK
Taryn Knepper
2.
3.0
18.74
CT
Lauren Green
3.
1.0
19.06
OAK
Ava Eklund
4.
 
20.07
CT
Alexa Raybon
5.
 
20.31
OAK
Peyton Reynolds
6.
 
21.69
CT
Natalie Coughlin
 
Girls Fly 50M 11-12
1.
5.0
33.58
OAK
Leena Knepper
2.
3.0
33.97
OAK
Catherine Lim
3.
1.0
35.39
OAK
Emerson Wilson
4.
 
37.63
CT
Sophia Wallace
5.
 
43.01
CT
Zoe Green
6.
 
44.99
CT
Kaylana Raybon
 
Girls Fly 50M 13-14
1.
5.0
34.08
CT
Makayla Charles
2.
3.0
35.33
CT
Madeline Huebert
3.
1.0
35.58
CT
Ainsley Mccullough
4.
 
35.88
OAK
Molly Estes
5.
 
35.96
OAK
Ariel Klopfenstein
6.
 
39.30
OAK
Tessa P Bayer
 
Girls Fly 50M 15-18
1.
5.0
32.65
OAK
Evelyn Pickett
2.
3.0
32.84
CT
Jordan Clark
3.
1.0
33.41
OAK
Nicole Lopez
4.
 
34.06
CT
Molly Sander
5.
 
34.78
OAK
Grace Whitelock
6.
 
36.74
CT
Heidi Weston
 
Girls Free 100M Relay 8&U
1.
5.0
1:29.15
OAK
Grace Whittington
Zella Filomena Hoehne
Grace Dowling
Avery Miller
2.
 
1:52.50
CT
Lorelei Culkin
Elise Vogele
Julia Enderle
Natalie Boillot
 
Girls Free 200M Relay 18&U
1.
5.0
2:09.83
OAK
Leena Knepper
Taryn Knepper
Lindsey Kotarski
Evelyn Pickett
2.
 
2:11.71
CT
Sophia Wallace
Lauren Green
Makayla Charles
Alaina Park
 
Girls Medley 100M Relay 9-10
1.
5.0
1:19.83
OAK
Gabriella Mancusi
Charlotte Lim
Taryn Knepper
Peyton Reynolds
2.
 
1:23.96
CT
Nora Boillot
Megan Swann
Alexa Raybon
Lauren Green
 
Girls Medley 100M Relay 11-12
1.
5.0
1:05.21
OAK
Catherine Lim
Annabel Lee
Leena Knepper
Emerson Wilson
2.
 
1:14.53
CT
Lily Enderle
Kaylana Raybon
Sophia Wallace
Rachel Dexter
 
Girls Medley 100M Relay 13-14
1.
5.0
1:05.98
CT
Makayla Charles
Ainsley McCullough
Madeline Huebert
Teagan McCullough
2.
 
1:06.27
OAK
Lindsey Kotarski
Swarna Shah
Molly Estes
Tessa P Bayer
 
Girls Medley 200M Relay 15-18
1.
5.0
2:15.62
CT
Alaina Park
Kennedy Davis
Jordan Clark
Kaitlin Pollman
2.
 
2:19.56
OAK
Stephanie Suh
Evelyn Pickett
Nicole Lopez
Lauren Zarnock