Tue, July 25, 2017

Swim League Results

Virtual Meets

SIGN IN  
LINKS  
TEAMS  
HOME  
 
2017 League Leaders
 
Boys 8&U 25 Free
16.58
Moses F Wolf
WW
Girls 8&U 25 Free
15.25
Charis Roundtree
VR
Boys 9-10 50 Free
31.38
Benjamin W Farello
PT
Girls 9-10 50 Free
30.32
Emma L Redman
SHR
Boys 11-12 50 Free
26.81
Sean Conley
DR
Girls 11-12 50 Free
27.45
Victoria Valko
ML
Boys 13-14 50 Free
24.94
Anthony Grimm
FO
Girls 13-14 50 Free
27.57
Carolina L Zubler
T
Boys 15-18 50 Free
23.75
Chase M Brown
T
Girls 15-18 50 Free
26.51
Katie G MACK
HSC
Boys 8&U 25 Back
19.85
Luca H Sanchez
L
Girls 8&U 25 Back
19.03
Charis Roundtree
VR
Boys 9-10 50 Back
35.74
Charlie Greenwood
DR
Girls 9-10 50 Back
35.14
Emma Redman
SHR
Boys 11-12 50 Back
30.81
Andrew C Eliason
VAC
Girls 11-12 50 Back
32.07
Courtney M Watts
HS
Boys 13-14 50 Back
26.19
Anthony Grimm
FO
Girls 13-14 50 Back
31.69
Emilee Ferrari
WC
Boys 15-18 50 Back
26.79
Ryan Soh
CB
Girls 15-18 50 Back
29.84
Cassidy Bayer
MVP
Boys 8&U 25 Breast
21.76
Luca H Sanchez
L
Girls 8&U 25 Breast
19.61
Elizabeth Bryan
IC
Boys 9-10 50 Breast
37.49
Charlie Greenwood
DR
Girls 9-10 50 Breast
40.35
Emma Redman
SHR
Boys 11-12 50 Breast
37.9
Jack B Tsuchitani
DR
Girls 11-12 50 Breast
35.07
Kathleen Modder
WC
Boys 13-14 50 Breast
30.63
Anthony Grimm
FO
Girls 13-14 50 Breast
34.11
Anna Elizabeth Keating
VAC
Boys 15-18 50 Breast
29.05
Leo Wang
VR
Girls 15-18 50 Breast
33.9
Kayle * Park
O
Boys 8&U 25 Fly
17.92
Paul Yaroschak
DT
Girls 8&U 25 Fly
17.77
Emily C Radcliffe
PT
Boys 9-10 25 Fly
15.24
Garrison Cade
KR
Girls 9-10 25 Fly
15.16
Emma L Redman
SHR
Boys 11-12 50 Fly
29.36
Andrew C Eliason
VAC
Girls 11-12 50 Fly
30.28
Victoria Valko
ML
Boys 13-14 50 Fly
25.88
Anthony Grimm
FO
Girls 13-14 50 Fly
29.89
Jordan Buechler
R
Boys 15-18 50 Fly
26.06
Thomas Outlaw
CB
Girls 15-18 50 Fly
28.17
Cassidy Bayer
MVP
Boys Mixed Age 200 Free Relay
1:50.56
Jack B Tsuchitani
Charlie Greenwood
Sean Conley
Andrew C Meighan
DR
Boys 8&U 100 Free Relay
1:09.92
David T Bulford
Fernando J Meza
Cole T Deringer
Luca H Sanchez
L
Girls 8&U 100 Free Relay
1:12.51
Chiara Mizzo
Tara M Holmes
McKenzie L Cory
Annabelle S Francis
CB
Girls Mixed Age 200 Free Relay
1:55.96
Catherine L Hughes
Danielle M Hughes
Carolina L Zubler
Evie E Gieseman
T
Boys 9-10 100 Medley Relay
1:08.86
Wiktor Wyszogrodzki
Landon M Moore
Curan K Palmer
Philip A Tierney
HS
Girls 9-10 100 Medley Relay
1:08.71
Grace H Callahan
Aida H Young
Michayla L Eisenberg
Charlotte L Wilhite
O
Boys 11-12 100 Medley Relay
59.95
Andrew C Eliason
Owen O'Toole
Matthew Donald Schlueter
James Tyler Rushforth
VAC
Girls 11-12 100 Medley Relay
1:00.27
Kiera Johnson
Eli P Leonard
Maria G Alvarado
Caroline P Burgeson
CB
Boys 13-14 100 Medley Relay
54.25
Jeff Gerber
Aaron G Slabaugh
Nicholas Parker
John Schaefer
WC
Girls 13-14 100 Medley Relay
57.57
Olivia Brower
Dora Wu
Ulaina S Ahn
Skylar Tennant
ML
Boys 15-18 200 Medley Relay
1:46.02
Peter O Byman
Carter A Flint
Paul T Boyce
Chase M Brown
T
Girls 15-18 200 Medley Relay
1:59.68
Mary Kate * Reicherter
Kayle * Park
Eleanor J Ridgeway
Michaela * Morrison
O
 
Virtual Meets
A meet was run with the following criteria:
Data Year:
2017
Number of places:
6 per event
Maximum events:
2 individual events per swimmer, 2 relay events per swimmer
Meet data used:
Standard meets
Which times used:
Best times posted from selected season (all meets)
Times/Event:
Maximum of 3 times per team/per event
Event Scoring:
Individual:
5,3,1
Relay:
5
Scoring turned on for:   Free   Back   Breast   Fly   IM   Relays  
Pool type:
In Meters (times converted from yards will be used)
Selected Teams:
213.0
  Hollin Meadows
207.0
  Fox Mill Woods

 
Boys Free 25M 8&U
1.
5.0
18.28
HM
Connor O'Neill
2.
3.0
18.53
HM
Army Robertson
3.
0.5
19.78
FMW
Wyatt J Rothenberger
3.
0.5
19.78
FMW
John Romeo
5.
 
20.51
HM
Jacob Vonharten
6.
 
24.60
FMW
Blake Fitzgerald
 
Boys Free 50M 9-10
1.
5.0
37.53
HM
Charlie Wild
2.
3.0
41.18
HM
Trevor Gorski
3.
1.0
43.61
HM
William Robertson
4.
 
44.78
FMW
Graydon J Byrne
5.
 
45.40
FMW
Caiden S Sheehan
6.
 
45.88
FMW
Nicholas H Stover
 
Boys Free 50M 11-12
1.
5.0
32.97
HM
Gavin Brown
2.
3.0
33.49
FMW
Samuel J Deege
3.
1.0
34.25
FMW
Matias S Moreno
4.
 
36.19
HM
John Kasper
5.
 
39.33
HM
Peter Wild
 
Boys Free 50M 13-14
1.
5.0
28.91
FMW
Tomasz F Kleczek
2.
3.0
29.32
HM
Reilly Clautice
3.
1.0
30.87
HM
Michael McGuckin
4.
 
33.33
FMW
Daniel A Sheifer
5.
 
34.25
HM
Billy Barnes
6.
 
38.20
FMW
Campbell B Ziselman
 
Boys Free 50M 15-18
1.
5.0
27.32
FMW
Adi F Kambhampaty
2.
3.0
28.16
FMW
Jason G Bookstaver
3.
1.0
29.00
HM
Benjamin Marin
4.
 
29.52
FMW
George R Briggs
5.
 
30.13
HM
Connor Marshall
6.
 
31.25
HM
Idaresit Ekpuk
 
Boys Back 25M 8&U
1.
5.0
22.62
HM
James O'Neill
2.
3.0
24.06
FMW
Blake Fitzgerald
3.
1.0
24.69
HM
Bobby Tucker
4.
 
26.56
HM
Jacob Vonharten
5.
 
29.59
FMW
Thomas V Sparling
6.
 
31.38
FMW
Hunter T Ambrose
 
Boys Back 50M 9-10
1.
5.0
45.10
HM
Roman Goel
2.
3.0
46.09
HM
Wyatt Parks
3.
1.0
51.53
HM
Trevor Gorski
4.
 
51.69
FMW
Caiden S Sheehan
5.
 
56.10
FMW
Nicholas H Stover
6.
 
58.55
FMW
Milo Tom
 
Boys Back 50M 11-12
1.
5.0
33.97
HM
Aidan Petretich
2.
3.0
39.87
HM
Gavin Brown
3.
1.0
40.85
FMW
Samuel J Kelly
4.
 
44.21
FMW
Samuel J Deege
5.
 
44.60
HM
Adam Peverall
6.
 
46.08
FMW
Ryan E Cannon
 
Boys Back 50M 13-14
1.
5.0
32.28
HM
Cole Peverall
2.
3.0
35.16
FMW
Isaac J Swanson
3.
1.0
35.78
HM
Michael Mcguckin
4.
 
38.33
FMW
Mitchell Heatwole
5.
 
40.91
FMW
Reid M Steinberg
6.
 
42.31
HM
Connor Larkin
 
Boys Back 50M 15-18
1.
5.0
27.34
FMW
Jayaprakash D Kambhampaty
2.
3.0
28.06
FMW
Daniel Gyenis
3.
1.0
34.25
FMW
David K Gregor
4.
 
35.59
HM
Nick Crow
5.
 
37.00
HM
Connor Breen
6.
 
37.50
HM
Henry Wild
 
Boys Breast 25M 8&U
1.
5.0
26.44
HM
Connor O'Neill
2.
3.0
27.37
FMW
Wyatt J Rothenberger
3.
1.0
27.85
HM
Gavin Young
4.
 
28.21
HM
Nathan Gorski
5.
 
30.62
FMW
Bennett Mall
6.
 
31.25
FMW
Lucas S Sewall
 
Boys Breast 50M 9-10
1.
5.0
42.13
FMW
Antoni I Kleczek
2.
3.0
52.29
HM
Wyatt Parks
3.
1.0
52.58
HM
Roman Goel
4.
 
54.28
FMW
Keith Q Logan
5.
 
1:02.21
FMW
Dylon R Deangelis
6.
 
1:05.94
HM
Sam Finnegan
 
Boys Breast 50M 11-12
1.
5.0
42.09
HM
Wesley Johnson
2.
3.0
47.50
HM
John Kasper
3.
1.0
48.14
FMW
Samuel J Kelly
4.
 
51.25
FMW
Matias S Moreno
5.
 
53.25
HM
Adam Peverall
6.
 
54.44
FMW
Kai Gibson
 
Boys Breast 50M 13-14
1.
5.0
34.40
HM
Cole Peverall
2.
3.0
39.87
HM
John Degnan
3.
1.0
40.03
FMW
Benjamin A Kelly
4.
 
41.23
FMW
Mitchell Heatwole
5.
 
43.38
HM
Billy Barnes
6.
 
45.51
FMW
Luke A Pollin
 
Boys Breast 50M 15-18
1.
5.0
30.97
FMW
Thomas Hallock
2.
3.0
33.35
FMW
Daniel L Gyenis
3.
1.0
33.53
FMW
Adi Kambhampaty
4.
 
37.22
HM
Ian Peverall
5.
 
43.72
HM
Benjamin Marin
6.
 
44.43
HM
Will Finnegan
 
Boys Fly 25M 8&U
1.
5.0
22.31
HM
James O'Neill
2.
3.0
25.74
HM
Nathan Gorski
3.
1.0
26.13
HM
August Parks
4.
 
28.93
FMW
John Romeo
5.
 
31.53
FMW
Max J Stille
6.
 
32.08
FMW
Bennett Mall
 
Boys Fly 25M 9-10
1.
5.0
17.04
FMW
Antoni I Kleczek
2.
3.0
18.88
HM
Charlie Wild
3.
1.0
23.16
HM
William Robertson
4.
 
24.63
FMW
Keith Q Logan
5.
 
26.04
HM
Ryan Werthmann
 
Boys Fly 50M 11-12
1.
5.0
32.22
HM
Aidan Petretich
2.
3.0
38.41
FMW
Matias S Moreno
3.
1.0
38.70
HM
Wesley Johnson
4.
 
45.59
FMW
Nathan G Moldavsky
5.
 
48.63
FMW
Ryan E Cannon
 
Boys Fly 50M 13-14
1.
5.0
32.77
FMW
Tomasz F Kleczek
2.
3.0
32.88
FMW
Isaac J Swanson
3.
1.0
33.63
HM
Reilly Clautice
4.
 
33.95
HM
John Degnan
5.
 
39.29
FMW
Reid M Steinberg
6.
 
41.21
HM
Connor McNutt
 
Boys Fly 50M 15-18
1.
5.0
26.87
FMW
Thomas Hallock
2.
3.0
27.11
FMW
Jayaprakash D Kambhampaty
3.
1.0
31.08
FMW
David K Gregor
4.
 
33.66
HM
Connor Breen
5.
 
34.75
HM
Henry Wild
6.
 
38.62
HM
Ryan Huck
 
Boys Free 100M Relay 8&U
1.
5.0
1:18.43
HM
James O'Neill
Army Robertson
Jacob Vonharten
Connor O'Neill
2.
 
1:31.14
FMW
Blake Fitzgerald
Max J Stille
John Romeo
Wyatt J Rothenberger
 
Boys Free 200M Relay 18&U
1.
5.0
2:00.93
FMW
Samuel J Deege
Antoni I Kleczek
Tomasz F Kleczek
Thomas Hallock
2.
 
2:05.33
HM
Aidan Petretich
Charlie Wild
Cole Peverall
Benjamin Marin
 
Boys Medley 100M Relay 9-10
1.
5.0
1:24.02
HM
Roman Goel
Trevor Gorski
Charlie Wild
Wyatt Parks
2.
 
1:27.69
FMW
Caiden S Sheehan
Keith Q Logan
Antoni I Kleczek
Graydon J Byrne
 
Boys Medley 100M Relay 11-12
1.
5.0
1:08.78
HM
Gavin Brown
Wesley Johnson
Aidan Petretich
John Kasper
2.
 
1:14.20
FMW
Ryan E Cannon
Samuel J Kelly
Matias S Moreno
Samuel J Deege
 
Boys Medley 100M Relay 13-14
1.
5.0
1:01.40
HM
Cole Peverall
John Degnan
Reilly Clautice
Michael Mcguckin
2.
 
1:03.59
FMW
Mitchell Heatwole
Benjamin A Kelly
Tomasz F Kleczek
Isaac J Swanson
 
Boys Medley 200M Relay 15-18
1.
5.0
1:51.56
FMW
Jayaprakash D Kambhampaty
Adi Kambhampaty
Daniel Gyenis
Thomas Hallock
2.
 
2:19.46
HM
Henry Wild
Ian Peverall
Connor Breen
Benjamin Marin
 
Girls Free 25M 8&U
1.
5.0
20.08
HM
Fiona Lobo
2.
3.0
20.24
FMW
Jocelynn R Kinlaw
3.
1.0
20.84
HM
Quinn Dwyer
4.
 
22.35
HM
Kara Molineaux
5.
 
22.44
FMW
Adriene Zappone
6.
 
22.75
FMW
Caroline Carlson
 
Girls Free 50M 9-10
1.
5.0
36.87
FMW
Kate J Bowers
2.
3.0
39.94
FMW
Ava M Romeo
3.
1.0
40.94
HM
Abby Werthmann
4.
 
43.03
HM
Kate Davis
5.
 
44.26
HM
Nora Wild
6.
 
44.65
FMW
Ashwini S Ramchandran
 
Girls Free 50M 11-12
1.
5.0
32.11
FMW
Aubrey A Swanson
2.
3.0
33.92
FMW
Helen M Sparling
3.
1.0
34.78
FMW
Olivia G Williams
4.
 
36.33
HM
Kate Tuttle
5.
 
36.53
HM
Abigail P Bottorff
6.
 
37.44
HM
Natalie Goel
 
Girls Free 50M 13-14
1.
5.0
29.34
HM
Myla Rice
2.
3.0
30.98
HM
Molly Mcguckin
3.
1.0
31.72
FMW
Alexia Y Moreno
4.
 
31.98
HM
Katie Jo Moery
5.
 
33.88
FMW
Jacqueline N Montenegro
6.
 
34.30
FMW
Alexandra L Bowers
 
Girls Free 50M 15-18
1.
5.0
29.50
HM
Annie Tuttle
2.
3.0
30.12
HM
Caitlin McGuckin
3.
1.0
30.38
FMW
Dana M Bishop
4.
 
32.22
HM
Sarah Innis
5.
 
33.99
FMW
Valerie J Lambright
6.
 
34.37
FMW
Jocelyn Blanco
 
Girls Back 25M 8&U
1.
5.0
22.14
FMW
Evelina A Kleczek
2.
3.0
22.51
FMW
Anjali I Ramchandran
3.
1.0
25.84
HM
Neve Dwyer
4.
 
26.06
FMW
Grace Marshall
5.
 
26.21
HM
Mairin Mcguckin
6.
 
27.08
HM
Sadie Regardie
 
Girls Back 50M 9-10
1.
5.0
44.40
FMW
Anna D Dooley
2.
3.0
46.91
HM
Olivia Clautice
3.
1.0
47.26
FMW
Kate J Bowers
4.
 
47.45
HM
Sayla Runnels
5.
 
49.15
HM
Nora Wild
6.
 
49.82
FMW
Charlotte R Sparling
 
Girls Back 50M 11-12
1.
5.0
37.39
FMW
Aubrey A Swanson
2.
3.0
39.00
HM
Maren Rice
3.
1.0
39.88
FMW
Olivia G Williams
4.
 
40.62
FMW
Helen M Sparling
5.
 
44.47
HM
Shea Dwyer
6.
 
48.01
HM
Rylie Finnegan
 
Girls Back 50M 13-14
1.
5.0
34.09
FMW
Elizabeth R Williams
2.
3.0
37.96
HM
Katie Jo Moery
3.
1.0
38.12
FMW
Jacqueline N Montenegro
4.
 
39.93
FMW
Alexandra L Bowers
5.
 
40.75
HM
Shannon Para
6.
 
41.65
HM
Gabi Temple
 
Girls Back 50M 15-18
1.
5.0
33.84
HM
Ann Tuttle
2.
3.0
34.06
HM
Olivia Petretich
3.
1.0
34.41
FMW
Dana M Bishop
4.
 
36.61
FMW
Madeleine E Sheifer
5.
 
37.81
HM
Samantha Doering
6.
 
41.24
FMW
Caroline L Doyle
 
Girls Breast 25M 8&U
1.
5.0
24.06
FMW
Evelina A Kleczek
2.
3.0
29.40
HM
Norah Zimmer
3.
1.0
30.15
HM
Neve Dwyer
4.
 
31.47
FMW
Adriene Zappone
5.
 
34.44
FMW
Riya C Myneni
5.
 
34.44
HM
Morgan Olson
 
Girls Breast 50M 9-10
1.
5.0
46.89
FMW
Esther M Swanson
2.
3.0
53.67
FMW
Ava M Romeo
3.
1.0
56.30
FMW
Ella Carlson
4.
 
56.56
HM
Elizabeth Zimmer
5.
 
59.03
HM
Sayla Runnels
6.
 
59.47
HM
Abby Werthmann
 
Girls Breast 50M 11-12
1.
5.0
41.27
FMW
Mia Foulk
2.
3.0
43.13
FMW
Mia B Foulk
3.
1.0
43.43
HM
Kate Tuttle
4.
 
47.05
HM
Abigail P Bottorff
5.
 
49.63
HM
Natalie Goel
6.
 
50.25
FMW
Bridget L Evinger
 
Girls Breast 50M 13-14
1.
5.0
41.93
FMW
Danielle K Evinger
2.
3.0
43.16
FMW
Alexia Y Moreno
3.
1.0
43.21
HM
Sofia Kasper
4.
 
43.66
FMW
Julia M Rashid
5.
 
45.24
HM
Caroline Breen
6.
 
49.63
HM
Gabi Temple
 
Girls Breast 50M 15-18
1.
5.0
35.24
HM
Ann Tuttle
2.
3.0
36.22
HM
Annie Tuttle
3.
1.0
37.16
HM
Natalie Hohman
4.
 
43.03
FMW
Valerie J Lambright
5.
 
45.47
FMW
Megan Foulk
6.
 
52.32
FMW
Jocelyn Blanco
 
Girls Fly 25M 8&U
1.
5.0
23.84
HM
Fiona Lobo
2.
3.0
24.55
FMW
Anjali I Ramchandran
3.
1.0
26.09
FMW
Grace Marshall
4.
 
27.05
HM
Quinn Dwyer
5.
 
31.33
HM
Sadie Regardie
6.
 
31.96
FMW
Bryn B Folkedal
 
Girls Fly 25M 9-10
1.
5.0
17.89
FMW
Esther M Swanson
2.
3.0
18.72
FMW
Anna D Dooley
3.
1.0
19.57
HM
Olivia Clautice
4.
 
19.95
FMW
Charlotte R Sparling
5.
 
23.81
HM
Elizabeth Zimmer
6.
 
27.79
HM
Anna Blair Pearce
 
Girls Fly 50M 11-12
1.
5.0
36.56
HM
Maren Rice
2.
3.0
41.57
HM
Shea Dwyer
3.
1.0
42.28
FMW
Isabel J Matchette
 
Girls Fly 50M 13-14
1.
5.0
32.44
HM
Myla Rice
2.
3.0
34.41
HM
Molly Mcguckin
3.
1.0
34.65
FMW
Elizabeth R Williams
4.
 
34.99
FMW
Jacqueline N Montenegro
5.
 
37.58
HM
Shannon Para
6.
 
37.75
FMW
Danielle K Evinger
 
Girls Fly 50M 15-18
1.
5.0
32.74
HM
Natalie Hohman
2.
3.0
32.81
HM
Olivia Petretich
3.
1.0
34.01
FMW
Madeleine E Sheifer
4.
 
34.95
HM
Samantha Doering
5.
 
36.90
FMW
Megan Foulk
6.
 
37.78
FMW
Caroline L Doyle
 
Girls Free 100M Relay 8&U
1.
5.0
1:23.94
FMW
Adriene Zappone
Anjali I Ramchandran
Jocelynn R Kinlaw
Evelina A Kleczek
2.
 
1:30.25
HM
Quinn Dwyer
Kara Molineaux
Neve Dwyer
Fiona Lobo
 
Girls Free 200M Relay 18&U
1.
5.0
2:07.25
FMW
Aubrey A Swanson
Esther M Swanson
Alexia Y Moreno
Dana M Bishop
2.
 
2:12.10
HM
Maren Rice
Olivia Clautice
Myla Rice
Ann Tuttle
 
Girls Medley 100M Relay 9-10
1.
5.0
1:19.31
FMW
Anna D Dooley
Esther M Swanson
Kate J Bowers
Charlotte R Sparling
2.
 
1:26.94
HM
Sayla Runnels
Anna Flores
Olivia Clautice
Abby Werthmann
 
Girls Medley 100M Relay 11-12
1.
5.0
1:07.71
FMW
Olivia G Williams
Mia Foulk
Aubrey A Swanson
Helen M Sparling
2.
 
1:12.41
HM
Maren Rice
Kate Tuttle
Shea Dwyer
Natalie Goel
 
Girls Medley 100M Relay 13-14
1.
5.0
1:05.12
FMW
Elizabeth R Williams
Danielle K Evinger
Jacqueline N Montenegro
Alexia Y Moreno
2.
 
1:05.46
HM
Myla Rice
Sofia Kasper
Molly Mcguckin
Katie Jo Moery
 
Girls Medley 200M Relay 15-18
1.
5.0
2:14.18
HM
Olivia Petretich
Annie Tuttle
Natalie Hohman
Caitlin McGuckin
2.
 
2:26.39
FMW
Dana M Bishop
Valerie J Lambright
Madeleine E Sheifer
Jocelyn Blanco