Tue, June 27, 2017

Swim League Results

League Standings

SIGN IN  
LINKS  
TEAMS  
HOME  
 
2017 League Leaders
 
Boys 8&U 25 Free
16.82
Moses F Wolf
WW
Girls 8&U 25 Free
15.25
Charis Roundtree
VR
Boys 9-10 50 Free
31.46
William D Weber
O
Girls 9-10 50 Free
32.29
Charlotte K Scogna
HS
Boys 11-12 50 Free
27.0
Andrew C Eliason
VAC
Girls 11-12 50 Free
28.96
Hannah M Charters
LRR
Boys 13-14 50 Free
26.03
Johnny G Bradshaw
HSC
Girls 13-14 50 Free
27.72
Allison M Martin
HS
Boys 15-18 50 Free
24.03
Thomas J Hallock
FMW
Girls 15-18 50 Free
26.51
Katie G MACK
HSC
Boys 8&U 25 Back
20.12
David T Bulford
L
Girls 8&U 25 Back
20.3
Emily C Radcliffe
PT
Boys 9-10 50 Back
35.74
Charlie Greenwood
DR
Girls 9-10 50 Back
35.14
Emma Redman
SHR
Boys 11-12 50 Back
32.39
James Ewing
T
Girls 11-12 50 Back
32.2
Victoria Valko
ML
Boys 13-14 50 Back
27.37
Anthony C Grimm
FO
Girls 13-14 50 Back
31.69
Emilee Ferrari
WC
Boys 15-18 50 Back
26.99
Ryan M Soh
CB
Girls 15-18 50 Back
30.69
Jillian Johnson
CB
Boys 8&U 25 Breast
21.87
Luca H Sanchez
L
Girls 8&U 25 Breast
22.87
Lila Brock
DT
Boys 9-10 50 Breast
40.03
Charlie Greenwood
DR
Girls 9-10 50 Breast
40.35
Emma Redman
SHR
Boys 11-12 50 Breast
37.9
Jack B Tsuchitani
DR
Girls 11-12 50 Breast
35.73
Kathleen Modder
WC
Boys 13-14 50 Breast
32.17
Anthony C Grimm
FO
Girls 13-14 50 Breast
34.11
Anna Elizabeth Keating
VAC
Boys 15-18 50 Breast
30.08
Carter A Flint
T
Girls 15-18 50 Breast
35.32
Kayle * Park
O
Boys 8&U 25 Fly
18.78
Jackson Dominski
MHC
Girls 8&U 25 Fly
19.94
Rebecca Prunty
VA
Boys 9-10 25 Fly
16.43
Wiktor Wyszogrodzki
HS
Girls 9-10 25 Fly
16.21
Keira M Gutierrez
CB
Boys 11-12 50 Fly
29.36
Andrew C Eliason
VAC
Girls 11-12 50 Fly
30.56
Kathleen Modder
WC
Boys 13-14 50 Fly
28.74
Sorab Aman
RF
Girls 13-14 50 Fly
30.19
Allison M Martin
HS
Boys 15-18 50 Fly
26.68
Jorge Alarcon
FS
Girls 15-18 50 Fly
29.59
Katie G MACK
HSC
Boys Mixed Age 200 Free Relay
1:52.03
James Ewing
Bruno O Haggard
Owen C Thomas
Chase M Brown
T
Boys 8&U 100 Free Relay
1:14.87
Lucas J Lopez
Andrew H Hall
Nolan T Bartkowski
Collin D Moore
T
Girls 8&U 100 Free Relay
1:18.07
Annabelle S Francis
McKenzie L Cory
Tara M Holmes
Chiara Mizzo
CB
Girls Mixed Age 200 Free Relay
1:57.59
Danielle M Hughes
Catherine L Hughes
Carolina L Zubler
Evie E Gieseman
T
Boys 9-10 100 Medley Relay
1:10.24
William D Weber
Rory J McNamara
Matthew Y Aslaksen
Evan M Ingraham
O
Girls 9-10 100 Medley Relay
1:10.88
Grace H Callahan
Aida H Young
Michayla L Eisenberg
Charlotte L Wilhite
O
Boys 11-12 100 Medley Relay
1:02.85
James Ewing
Stefan A Jafari
Nolan L Dunkel
Emanuel L Rouvelas
T
Girls 11-12 100 Medley Relay
1:02.06
Brigid Donohoe
Kathleen Modder
Meghan E Murray
Jillian Ferrari
WC
Boys 13-14 100 Medley Relay
54.25
Jeff Gerber
Aaron G Slabaugh
Nicholas Parker
John Schaefer
WC
Girls 13-14 100 Medley Relay
59.32
Olivia G Brower
Dora M Wu
Ulaina S Ahn
Natalia D Rongione
ML
Boys 15-18 200 Medley Relay
1:47.44
Peter O Byman
Carter A Flint
Paul T Boyce
Chase M Brown
T
Girls 15-18 200 Medley Relay
2:07.09
Julia L Green
Claire F Wolff
Jillian Johnson
Sabrina B Kersten
CB
 

Northern Virginia Swimming League results provided by NVblu, Inc.

Year:
Division 1
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Tuckahoe
1
0
0
273.0
1
0
0
 
0.0
0.0
273.0
Chesterbrook
1
0
0
270.0
1
0
0
 
0.0
0.0
270.0
Overlee
1
0
0
229.0
1
0
0
 
0.0
0.0
229.0
Highlands Swim
0
1
0
191.0
0
1
0
 
0.0
0.0
191.0
McLean
0
1
0
150.0
0
1
0
 
0.0
0.0
150.0
Wakefield Chapel
0
1
0
147.0
0
1
0
 
0.0
0.0
147.0
Division 2
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Fairfax
1
0
0
268.0
1
0
0
 
0.0
0.0
268.0
Little Rocky Run
1
0
0
231.5
1
0
0
 
0.0
0.0
231.5
Hunter Mill
1
0
0
219.0
1
0
0
 
0.0
0.0
219.0
Ravensworth Farm
0
1
0
200.0
0
1
0
 
0.0
0.0
200.0
Hamlet
0
1
0
188.5
0
1
0
 
0.0
0.0
188.5
Hunt Valley
0
1
0
152.0
0
1
0
 
0.0
0.0
152.0
Division 3
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Langley
1
0
0
285.0
1
0
0
 
0.0
0.0
285.0
Mount Vernon Park
1
0
0
259.0
1
0
0
 
0.0
0.0
259.0
Vienna Aquatic
1
0
0
224.0
1
0
0
 
0.0
0.0
224.0
Dowden Terrace
0
1
0
196.0
0
1
0
 
0.0
0.0
196.0
Dunn Loring
0
1
0
160.0
0
1
0
 
0.0
0.0
160.0
Lakevale Estates
0
1
0
134.0
0
1
0
 
0.0
0.0
134.0
Division 4
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Donaldson Run
1
0
0
246.0
1
0
0
 
0.0
0.0
246.0
Lee-Graham
1
0
0
226.0
1
0
0
 
0.0
0.0
226.0
Vienna Woods
1
0
0
221.0
1
0
0
 
0.0
0.0
221.0
Virginia Run
0
1
0
199.0
0
1
0
 
0.0
0.0
199.0
Crosspointe
0
1
0
193.0
0
1
0
 
0.0
0.0
193.0
Poplar Tree
0
1
0
174.0
0
1
0
 
0.0
0.0
174.0
Division 5
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Cardinal Hill
1
0
0
278.0
1
0
0
 
0.0
0.0
278.0
Pinecrest
1
0
0
247.0
1
0
0
 
0.0
0.0
247.0
High Point Pool
1
0
0
227.0
1
0
0
 
0.0
0.0
227.0
Oakton Swim & Racquet
0
1
0
193.0
0
1
0
 
0.0
0.0
193.0
Fair Oaks Rec
0
1
0
173.0
0
1
0
 
0.0
0.0
173.0
Cottontail
0
1
0
142.0
0
1
0
 
0.0
0.0
142.0
Division 6
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Greenbriar
1
0
0
257.0
1
0
0
 
0.0
0.0
257.0
Hiddenbrook
1
0
0
222.0
1
0
0
 
0.0
0.0
222.0
Sleepy Hollow B & R
1
0
0
214.0
1
0
0
 
0.0
0.0
214.0
Mosby Woods
0
1
0
206.0
0
1
0
 
0.0
0.0
206.0
Sully Station
0
1
0
198.0
0
1
0
 
0.0
0.0
198.0
Lakeview
0
1
0
161.0
0
1
0
 
0.0
0.0
161.0
Division 7
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Orange Hunt
1
0
0
264.0
1
0
0
 
0.0
0.0
264.0
Mantua
1
0
0
247.5
1
0
0
 
0.0
0.0
247.5
Kent Gardens
1
0
0
225.0
1
0
0
 
0.0
0.0
225.0
Dominion Hills
0
1
0
195.0
0
1
0
 
0.0
0.0
195.0
Arlington Forest
0
1
0
172.5
0
1
0
 
0.0
0.0
172.5
Fairfax Station
0
1
0
156.0
0
1
0
 
0.0
0.0
156.0
Division 8
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Country Club Hills
1
0
0
238.0
1
0
0
 
0.0
0.0
238.0
Fox Mill Estates
1
0
0
238.0
1
0
0
 
0.0
0.0
238.0
Villa Aquatic
1
0
0
237.0
1
0
0
 
0.0
0.0
237.0
Sideburn Run
0
1
0
183.0
0
1
0
 
0.0
0.0
183.0
Riverside Gardens
0
1
0
181.0
0
1
0
 
0.0
0.0
181.0
Waynewood
0
1
0
181.0
0
1
0
 
0.0
0.0
181.0
Division 9
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Fox Mill Woods
1
0
0
234.0
1
0
0
 
0.0
0.0
234.0
Sleepy Hollow Rec
1
0
0
227.0
1
0
0
 
0.0
0.0
227.0
Rutherford
1
0
0
208.0
1
0
0
 
0.0
0.0
208.0
Camelot
0
1
0
205.0
0
1
0
 
0.0
0.0
205.0
Hollin Meadows
0
1
0
193.0
0
1
0
 
0.0
0.0
193.0
Highland Park
0
1
0
185.0
0
1
0
 
0.0
0.0
185.0
Division 10
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Mansion House
1
0
0
236.0
1
0
0
 
0.0
0.0
236.0
Great Falls
1
0
0
232.0
1
0
0
 
0.0
0.0
232.0
Walden Glen
1
0
0
216.5
1
0
0
 
0.0
0.0
216.5
Virginia Hills
0
1
0
202.5
0
1
0
 
0.0
0.0
202.5
South Run
0
1
0
188.0
0
1
0
 
0.0
0.0
188.0
Forest Hollow
0
1
0
183.0
0
1
0
 
0.0
0.0
183.0
Division 11
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Somerset-Olde Creek
1
0
0
241.5
1
0
0
 
0.0
0.0
241.5
Canterbury Woods
1
0
0
231.0
1
0
0
 
0.0
0.0
231.0
Annandale
1
0
0
210.0
1
0
0
 
0.0
0.0
210.0
Laurel Hill
0
1
0
200.0
0
1
0
 
0.0
0.0
200.0
Rolling Forest
0
1
0
187.0
0
1
0
 
0.0
0.0
187.0
Sully Station II
0
1
0
177.5
0
1
0
 
0.0
0.0
177.5
Division 12
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Fairfax Club Estates
1
0
0
236.0
1
0
0
 
0.0
0.0
236.0
Stratford
1
0
0
232.0
1
0
0
 
0.0
0.0
232.0
Poplar Heights
1
0
0
227.0
1
0
0
 
0.0
0.0
227.0
Brandywine
0
1
0
192.0
0
1
0
 
0.0
0.0
192.0
Brookfield Swim Club
0
1
0
187.0
0
1
0
 
0.0
0.0
187.0
Kings Ridge Swim Club
0
1
0
179.0
0
1
0
 
0.0
0.0
179.0
Division 13
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Shouse Village
1
0
0
283.0
1
0
0
 
0.0
0.0
283.0
Old Keene Mill
1
0
0
272.0
1
0
0
 
0.0
0.0
272.0
Springboard
1
0
0
224.5
1
0
0
 
0.0
0.0
224.5
Truro
0
1
0
195.5
0
1
0
 
0.0
0.0
195.5
Fox Hunt
0
1
0
148.0
0
1
0
 
0.0
0.0
148.0
Hayfield Farm
0
1
0
137.0
0
1
0
 
0.0
0.0
137.0
Division 14
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Little Hunting Park
1
0
0
251.0
1
0
0
 
0.0
0.0
251.0
Rolling Hills
1
0
0
222.0
1
0
0
 
0.0
0.0
222.0
Holmes Run Acres
1
0
0
211.0
1
0
0
 
0.0
0.0
211.0
Lake Braddock
0
1
0
200.0
0
1
0
 
0.0
0.0
200.0
Long Branch
0
1
0
188.0
0
1
0
 
0.0
0.0
188.0
Ilda Community
0
1
0
168.0
0
1
0
 
0.0
0.0
168.0
Division 15
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Lincolnia Park
1
0
0
240.0
1
0
0
 
0.0
0.0
240.0
Woodley
1
0
0
228.0
1
0
0
 
0.0
0.0
228.0
Burke Station
1
0
0
222.0
1
0
0
 
0.0
0.0
222.0
Hollin Hills
0
1
0
190.0
0
1
0
 
0.0
0.0
190.0
Herndon
0
1
0
189.0
0
1
0
 
0.0
0.0
189.0
Parliament
0
1
0
178.0
0
1
0
 
0.0
0.0
178.0
Division 16
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Village West
1
0
0
243.0
1
0
0
 
0.0
0.0
243.0
Rolling Valley
1
0
0
227.0
1
0
0
 
0.0
0.0
227.0
Commonwealth
1
0
0
210.0
1
0
0
 
0.0
0.0
210.0
Parklawn
0
1
0
205.0
0
1
0
 
0.0
0.0
205.0
Daventry
0
1
0
190.0
0
1
0
 
0.0
0.0
190.0
Pleasant Valley
0
1
0
166.0
0
1
0
 
0.0
0.0
166.0
Division 17
Team
Division
Won
Lost
Tied
Points
Overall
Won
Lost
Tied
 
Div Relay
Carnival
Allstar
Relay
Total
Points
Broyhill Crest
1
0
0
248.0
1
0
0
 
0.0
0.0
248.0
North Springfield
1
0
0
241.0
1
0
0
 
0.0
0.0
241.0
Newington Forest
1
0
0
208.0
1
0
0
 
0.0
0.0
208.0
Springfield
0
1
0
173.0
0
1
0
 
0.0
0.0
173.0
Pinewood Lake
0
1
0
143.0
0
1
0
 
0.0
0.0
143.0
Edsall Park
0
1
0
124.0
0
1
0
 
0.0
0.0
124.0